Dostałem zaniżoną wycenę!

Jakiekolwiek uszkodzenie ciała lub mienia, jeżeli posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, rozpoczyna proces pozyskiwania odszkodowania za powstałe straty. Długość procesu jest podyktowana stopniem uszkodzenia, ewentualną hospitalizacją czy wartością proponowanego odszkodowania.

Większość polis posiada swoje warunki, których niestety często nie czytamy lub rezygnujemy z niektórych opcji, czego przy ewentualnym wypadku możemy żałować. Prosty przykład: ludzie zaniżają wartość auta, aby zapłacić niższą składkę AC. W sytuacji delikatnych szkód, nie będzie to miało aż takiego znaczenia. Co w sytuacji, gdy będzie miała miejsce szkoda całkowita?

Wróćmy do pierwszego akapitu, jaki wpływ ma wartość proponowanego odszkodowania na długość procesu?

ZANIŻONE ODSZKODOWANIE.

Bardzo częstą sytuacją, jaką możemy napotkać podczas procesu likwidacji szkody, jest fakt nieodpowiadającej nam wartości odszkodowania. Jest to sytuacja, która może znacznie wydłużyć cały proces, ponieważ zaczynamy się odwoływać od decyzji, walcząc o odpowiadającą nam kwotę.

Zróbmy sobie to na przykładzie, z którym mieliśmy do czynienia.

Kia ProCeed, 2009r, wartość auta na ubezpieczeniu AC: 18700zł, która jest zgodna z wartością rynkową.

Zdarzenie: uderzenie w słup na skutek poślizgu na parkingu galerii handlowej. Auto unieruchomione, na pierwszy rzut oka uszkodzona maska, zderzak, nadkole, pęknięta szyba, poduszki powietrzne nie wystrzeliły oraz uszkodzona została chłodnica.

Auto zostaje odholowane za pośrednictwem usługi assistance do warsztatu.

ZANIŻONA WYPŁATA Z AC.

Szkoda zostaje zgłoszona do ubezpieczyciela, jakim był wówczas InterRisk. Zgłasza się likwidator szkody, ze sprawa jest w toku, a do warsztatu udaje się rzeczoznawca wynajęty przez ubezpieczyciela. Oględziny odbywają się bez udziału właściciela auta.

Przychodzi decyzja: za zdarzenie należy się odszkodowanie w wysokości 3750zł, a ubezpieczyciel prosi o dane do przelewu.

Tutaj uwaga – klient nie był pewny czy wartość zaproponowanego odszkodowania jest odpowiednia, w związku z czym nie podał numeru konta do przelewu, aby otrzymany przelew nie zamknął sprawy.

Oczywiście jest to błędne myślenie, ponieważ decyzja oraz przelew są informacją, że ubezpieczyciel podejmuje się likwidacji szkody. Wydaje się to logiczne, ale w dzisiejszych czasach bardzo często można napotkać sytuację, że z AC nie jest tak łatwo skorzystać.

ZANIŻONE ODSZKODOWANIE AC – OPINIA RZECZOZNAWCY.

Wróćmy do tematu – klient nie miał pewności odnośnie prawidłowości przysługującego odszkodowania. Zgłosił się do warsztatu, jednocześnie przedstawił proponowaną wycenę oraz zakres napraw.

Warsztat wydał opinię, że uszkodzone jest znacznie więcej elementów, min. podłużnica, co klasyfikuje się do szkody całkowitej, a ewentualne naprawy na pewno przekroczą wartość 10.000zł.

Tutaj warto posiłkować się niezależnym rzeczoznawcą, aby mieć na piśmie opinię niezależnego eksperta.

W związku z zaistniałą sytuacją, klient zdecydował się odwołać od decyzji, posiłkując się opinią warsztatu.

ODWOŁANIE OD DECYZJI UBEZPIECZYCIELA PRZY ODSZKODOWANIU Z AC.

Tutaj sprawa była o dziwo prosta, ponieważ ubezpieczyciel przychylił się do naszego odwołania i uznał zdarzenie jako szkodę całkowita, przyznając odszkodowanie w wysokości 11.600zł.

Ponadto, wrak auta został wystawiony na aukcję, gdzie po pierwszy dniu było kilkanaście ofert kupna, a najwyższa wynosiła 7100zł.

W ostatecznym rozrachunku odzyskano 100% wartości auta, która przedstawiona była na AC, jednocześnie będąc zgodną z wartością rynkową.

NIE OGRANICZAJ ZAKRESU SWOJEGO UBEZPIECZENIA AC.

Sprawa trwała około miesiąca, obeszło się bez batalii sądowej, a sama ilość ewentualnych pism była naprawdę minimalna. Był to bardziej prosty proces, aniżeli „walka” z ubezpieczycielem.

Jaki jest z tego wniosek?

Jeżeli decydujemy się na zakup AC, to nie szukajmy na siłę oszczędności wykluczając istotne opcje z umowy zakładając, że nam się przecież nic nie stanie.

Nie akceptujmy nigdy pierwszej decyzji, ponieważ nie mamy pewności, czy jest ona adekwatna do poniesionych szkód.

Korzystajmy z opinii specjalistów, ponieważ w aucie może zostać uszkodzone tyle istotnych elementów, których nawet nie musimy znać. Co więcej, wiele uszkodzeń nie jest widocznych na pierwszy rzut oka.

DOPŁATY DO ODSZKODOWAŃ Z AC W ELBLĄGU.

Posiłkujmy się niezależnym rzeczoznawcą, który wyda nam opinię na piśmie. Będzie ona bardzo istotnym elementem podczas procesu odwołania.

Sponsor artykułu: DD Finanse